Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej Nowy Sącz
PSP Nowy Sącz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej
Aktualności

Ponad osiem godzin gaszenia pożaru w Białej Niżnej

Ponad osiem godzin przy silnym wietrze, mrozie oraz w ciemnościach trwało gaszenie pożaru drewnianego budynku mieszkalnego w Białej Niżnej w ostatnią niedzielę 5 grudnia. Pożar został  zauważony i zgłoszony do Miejskiego Stanowiska Kierowania o godz. 18.10. Do zdarzenia zostały zadysponowane miejscowe jednostki ochotniczych straży pożarnych oraz zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Nowym Sączu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia w wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że palił się jednorodzinny, drewniany, parterowy budynek mieszkalny z poddaszem.

    

W odległości około 0,5 m od płonącego obiektu znajdował się drewniany budynek gospodarczy a w odległości około 5 metrów od płonącego obiektu znajdowała się drewniana szopa. Pożarem objęty był cały obiekt. Do budynku doprowadzona była energia elektryczna oraz instalacja gazowa. Pierwsze na miejscu zdarzenia były zastępy z OSP Grybów oraz OSP Biała Niżna. Z relacji sąsiadów wynikało, że dom zamieszkiwany był przez samotną, starszą kobietę.Działania jednostek straż pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przed dostępem osób postronnych oraz podaniu czterech prądów wody w natarciu na palący się budynek oraz jednego prądu wody w obronie na zagrożony pożarem budynek gospodarczy. Zamknięto zawór na instalacji gazowej znajdujący się przed wejściem do budynku.

    

Częściowo rozebrano konstrukcje dachu i nadpalonych ścian. Usunięto z poddasza  spalone materiały oraz dachówki. Dokładnie przeszukano wnętrze budynku i nikogo nie odnaleziono. Dogaszano tlące się materiały. Oświetlono miejsce prowadzonych działań za pomocą najaśnic i agregatów prądotwórczych. Zorganizowano zaopatrzenie wodne polegające na ustaleniu punktu czerpania wody na pobliskiej rzece a następnie dostarczano wodę do pożaru poprzez dowożenie i przetłaczanie. Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele Pogotowia Gazowego oraz Pogotowia Energetycznego, którzy odłączyli dopływ energii elektrycznej do budynku.Podczas prowadzonych działań na miejsce przybył członek rodziny kobiety zamieszkującej spalony budynek i poinformował, że obecnie przebywa ona poza miejscem stałego zamieszkania. Miejsce zdarzenia zostało przekazane członkowi rodziny właścicielki budynku z poleceniem zabezpieczenia pogorzeliska przed dostępem osób postronnych. W wyniku pożaru częściowemu spaleniu uległ budynek mieszkalny wraz z wyposażeniem, uratowano budynek gospodarczy oraz szopę. Straty oszacowano na około 150 tyś zł. Zaś wartość uratowanego mienia na 50 tyś zł. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

  

 

Elektroniczna skrzynka podawcza KM PSP Nowy Sącz

Numery alarmowe Straży Pożarnej
z ostatniej chwili

Ostatniej doby tj. 19/20 grudnia  2010 r. na terenie działania KM PSP zanotowano:

pożarów:4
miejsc. zagrożeń:4
fałszywe alarmy:0
razem:8

więcej informacji

Biuletyn Informacji Publicznej
Projektowanie stron www Adres e-mail Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej