Straż Pożarna Nowy Sącz

Wojewódzkie ćwiczenia obronne, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego pk. „MAŁOPOLSKA - 2019”

7 października strażacy z KM PSP w  Nowym Sączu wzięli udział w Wojewódzkich ćwiczeniach obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego pk. „MAŁOPOLSKA - 2019”. Założenia do ćwiczeń brzmiały:
Długotrwałe i obfite opady deszczu /oberwanie chmury/ w Maciejowej i Łabowej spowodowały nagłe wezbranie rzeki Kamienica. Poziom bardzo szybko wzrósł do stanu ostrzegawczego i stale się podnosił. Na granicy Nowojowej i Zawady zostały podmyte tereny leśne, z których drzewa znalazły się w nurcie rzeki powodując zator na kładce dla pieszych znajdującą się na wysokości sklepu AUCHAN. Pod naporem wody kładka uległa zniszczeniu i jej części płynąc dalej z nurtem rzeki stworzyły zator na filarach mostu przy stadionie MKS Sandecji.
W związku z realnym zagrożeniem powodziowym (zalaniem stadionu MKS Sandecja na którym przebywa migrująca ludność) Prezydent Miasta Nowego Sącza jako Szef Obrony Cywilnej Miasta podjął decyzję o podniesieniu korony wałów w bezpośrednim sąsiedztwie Stadionu Sandecji. Do realizacji tego zadania wyznaczone zostały następujące jednostki:
-Formacja OC – Terenowy Samodzielny Pluton Ratownictwa Przeciwpowodziowego Miasta Nowego Sącza,
-Związek Strzelecki Strzelec,
-Żołnierze 11 Małopolskiej Brygady WOT,
-KM PSP oraz Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy.
Formacja Obrony Cywilnej na miejsce działań zostaje przywieziona autobusem z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu dzięki podpisanemu porozumieniu w sprawie udostępnienia środków transportowych przeznaczonych na rzecz Terenowych Formacji Obrony Cywilnej Miasta Nowego Sącza.
 
Ponadto na terenie stadionu w bazie noclegowej wybuchła butla z gazem. Około 15 poszkodowanych, w tym 5 ciężko poparzonych. Pomocy udziela Sądeckie Pogotowie Ratunkowe oraz KSRG (triage, ewakuacja z zagrożonego terenu) przewożąc ich do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Sądeckiego Szpitala .       
 
Kolejnym epizodem jest atak na konwój wojskowy lub Sojusznicze Siły Wzmocnienia przejeżdżające przez teren Nowego Sącza. Wśród migrantów znalazły się osoby z grupy dywersyjno – sabotażowej, które widząc zbliżający się konwój wojskowy zaatakowały go. 

 
Numery alarmowe Straży Pożarnej
z ostatniej chwili
Ostatniej doby tj. 20/21 stycznia 2020 r. na terenie działania KM PSP zanotowano:
pożary:2

miejscowe zagrożenia:5
alarmy fałszywe:2

Razem:9

więcej informacji
Biuletyn Informacji Publicznej
Bezpieczny Dom - Ognik
Służba Cywilna
Projektowanie stron www Nowy Sącz Adres e-mail Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej