Straż Pożarna Nowy Sącz

Pożar samochodu w Rdziostowie

Kilka minut po południu w dniu 12 kwietnia zauważono pożar samochodu w Rdziostowie. Do zdarzenia zadysponowano jeden zastęp z JRG nr 1 w Nowym Sączu oraz zastęp z OSP Niskowa. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że palił się cały samochód osobowy marki Skoda Fabia w pomieszczeniu zaadoptowanym na garaż pod tarasem budynku mieszkalnego. Istniało realne zagrożenie przeniesienia się ognia do pomieszczeń piwnicy budynku mieszkalnego. W bezpośrednim sąsiedztwie garażu znajdowało się wejście do budynku mieszkalnego, które odcięte było przez płomienie, dym oraz wysoką temperaturę. W zadymionych pomieszczeniach mieszkalnych znajdowały się trzy osoby tj. osoba dorosła niepełnosprawna ruchowo, oraz dwoje dzieci w wieku 1 i 4 lat. Instalacja elektryczna w budynku odłączona przed przybyciem zastępów straży  przez członka rodziny. Samochód wyposażony był w instalację LPG. Działania przybyłych jednostek straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przed dostępem osób postronnych. Podano dwa prądy wody. Jeden w natarciu na palący się samochód, drugi w obronie na część piwniczną oraz elewację budynku mieszkalnego. Ewakuowano osoby z zadymionego pomieszczenia przez okno po drabinie z wysokości 3m. Dwoje dzieci podano z okna budynku mieszkalnego ratownikowi stojącemu na drabinie. Osobę niepełnosprawną ewakuowano na noszach typu deska. Osoby ewakuowane przekazano przybyłej na miejsce załodze karetki pogotowia ratunkowego. Oddymiono pomieszczenia mieszkalne przy użyciu wentylatora oddymiającego. Oddymiono oraz sprawdzono pomieszczenia piwniczne a także strychu budynku mieszkalnego. Wyciągnięto wrak spalonego samochodu na zewnątrz garażu przy wykorzystaniu wciągarki samochodu ratowniczo –gaśniczego. Usunięto spalone przedmioty z wnętrza garażu. Spaleniu uległo samochód osobowy Skoda Fabia w całości, nadpaleniu uległa stolarka okienna i drzwi do pomieszczeń piwnicznych. Uratowano budynek mieszkalny. Na miejsce zdarzenia przybył zadysponowany patrol Policji. Straty oszacowano 50 tyś zł w tym w budynkach 25 tyś zł. Wartość uratowanego mienia oszacowano na 300 tyś zł. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej samochodu. Działania ratownicze trwały godzinę i dwadzieścia minut.

Ostatniej doby tj. 13/14 sierpnia  2020 r. na terenie działania KM PSP zanotowano: