Straż Pożarna Nowy Sącz

Podsumowanie akcji poboru krwi 27 marca 2011 r. w Krynicy Zdroju

Kolejny już raz odbyła się akcja poboru krwi w krynickiej straży. Akcja ta jest częścią już VI edycji programu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Istotą tego programu jest pozyskanie zorganizowanych środowisk strażackich - zawodowych i ochotników dla rozwoju honorowego krwiodawstwa.
  
Obecna akcja poboru krwi jest pierwszą i jednocześnie jedną z czterech zaplanowanych na ten rok na terenie JRG w Krynicy-Zdroju.
Pomagamy nie tylko ofiarom nieszczęśliwych wypadków, ale wszystkim potrzebującym mając na uwadze, że kiedyś sami możemy potrzebować takiego daru serca. Rodzaj niebezpieczeństwa z jakim stykamy się w codziennej misji zawodowego strażaka zobowiązuje do szeroko pojętego humanitaryzmu na rzecz drugiego człowieka i propagowania idei niesienia pomocy nie tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia ale również w szeroko rozumianych akcjach takich jak ta dzisiejsza.

W dzisiejszej akcji zarejestrowano 78 osób z czego krew oddało 72 osoby w sumie oddając 32,5 litra bezcennej KRWI. Jest to swoisty rekord, jeśli w ogóle w tych kategoriach można rozpatrywać wynik akcji. Akcja przerosła najśmielsze nasze oczekiwania i stanowi to bardzo dobry prognostyk do następnej takiej akcji w tutejszej jednostce, którą zaplanowaliśmy na 22 maja br.
 Z pośród licznie przybyłych dawców najliczniejszą grupą były osoby w przedziale wiekowym 18-40 lat. Dużym pozytywnym zaskoczeniem okazało się, że blisko jedna trzecia (19 osób) stanowiła płeć piękna. Niektóre osoby oddawały krew po raz pierwszy w życiu, jednak dla sporej liczby chętnych było to kolejne z rzędu wspaniałe doświadczenie płynące z potrzeby serca pomocy potrzebującym.
Wszyscy zgodnie twierdzą, że świadomość faktu, iż nasza krew może rzeczywiście uratować komuś życie jest powodem, dla którego zdecydowali się wziąć udział w tej akcji. Pomimo ciągłej kolejki i chwili strachu przed igłą nie odstraszyło to nikogo. Czas oczekiwania powiązany był z możliwością zaznajomienia się z bazą sprzętową tutejszej jednostki i obowiązkami strażaków w codziennej służbie straży pożarnej.
Aby rodzic spokojnie mógł oddać krew dla dzieci było zorganizowane specjalne miejsce do rysowania i kolorowania różnych obrazków i malowanek strażackich.
Każdy z krwiodawców otrzymał tradycyjnie czekolady. Dodatkowo jako klub „Ognista kropla” przygotowaliśmy poczęstunek dla wszystkich dawców w postaci strogonowa i czerwonego barszczu z pasztecikiem. Rozdawaliśmy długopisy i drobne figurki ceramiczne.

Wśród dawców byli starsi i młodsi mieszkańcy Krynicy i okolic jak również przyjezdni goście z okolic Brzeska. Dopisały współpracujące z nami formacje mundurowe takie jak Ochotnicze Straże Pożarne z terenu chronionego przez JRG PSP w Krynicy-Zdroju. Na wyróżnienie zasługują jednostki z Ochotniczej Straży Pożarnej z Mochnaczki Niżnej – 14 dawców,  z Czaczowa - 6 dawców oraz OSP Tylicz – 9 dawców.

Zainteresowanie akcją jak i sama akcja wykazuje, że jest ogromna potrzeba i chęć oddawania krwi na naszym terenie. Nie bez znaczenia jest fakt, że po zamknięciu punktu poboru krwi w Krynickim Szpitalu Miejskim w 1999 r. dawcy muszą wyjeżdżać do Rejonowego Oddziału w Nowym Sączu. Organizując takie akcje kilka razy w roku spodziewamy się, że wypełnimy powstałą lukę po 1999 roku a jednocześnie umożliwimy wszystkim chętnym podzielenie się tym bezcennym darem z potrzebującymi. Jesteśmy dumni, że dzięki naszym akcją możemy pomagać innym oraz jednocześnie wypełniając podstawowy cel programu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew” jakim jest poprawa zaopatrzenia służby zdrowia w krew.

Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwał koordynator zespołu medycznego Pani mgr Celina Pancerz wspierana przez wieloletnią koordynatorkę Panią Genowefę Warchał. Bardzo gorąco chcę podziękować zespołowi medycznemu, który z pełnym poświęceniem i uśmiechem na twarzy zarejestrował wszystkich przybyłych na akcję przedłużając pobór krwi do godz. 17.00.
Na zakończenie pogratulowano sobie wytrwania i wzajemnie udanej współpracy.


Koordynator akcji st.asp. Dariusz Cieśla
Prezes Klubu HDK„Ognista Kropla” 

 

 
Numery alarmowe Straży Pożarnej
z ostatniej chwili
Ostatniej doby tj. 6/7 sierpnia  2020 r. na terenie działania KM PSP zanotowano:
pożary:0

miejscowe zagrożenia:10
alarmy fałszywe:2

Razem:12

więcej informacji
Biuletyn Informacji Publicznej
Bezpieczny Dom - Ognik
Służba Cywilna
Projektowanie stron www Nowy Sącz Adres e-mail Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej