Stróże – pożar warsztatu stolarskiego

9 lipca około godziny 1.34 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu oraz zastępy z najbliższych jednostek OSP zadysponowane zostały do działań w Stróżach.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że całkowicie pożarem objęty był warsztat stolarski. W odległości około 2 metrów od pożaru znajdował się budynek mieszkalny  i był bezpośrednio zagrożony pożarem. Częściowo palił się samochód osobowy zaparkowany w odległości kilku metrów od budynku warsztatu oraz krzewy ozdobne.  Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu  prądów wody w obronie na budynek mieszkalny oraz  w natarciu na palący się warsztat, samochód oraz krzewy ozdobne. Sprawdzono budynek mieszkalny pod kątem pożarowym przy użyciu kamery termowizyjnej. Ustalono, że w budynku mieszkalnym w chwili pożaru przebywało 5 osób dorosłych i jedno 7-letnie dziecko. 4 osoby i dziecko przemieściły się do pobliskiego domu, jedna osoba znajdowała się na miejscu pożaru. Przed przybyciem straży została zadysponowany przez mieszkańców karetka Pogotowia Ratunkowego w  celu przebadania właścicielki posesji na której powstał pożar. Po przebadaniu pozostała ona na miejscu. Sprawdzono dodatkowo kamerą termowizyjną uszkodzony samochód osobowy oraz drewniany garaż dobudowany do budynku mieszkalnego. W żadnym z tych przypadków nie stwierdzono zarzewi ognia oraz podwyższonej temperatury.  Równocześnie z działaniami gaśniczymi rozebrano część obicia drewnianego ściany na budynku mieszkalnym. Miejsce dokładnie przelano wodą. Zorganizowano dowożenie wody z wykorzystaniem hydrantów zlokalizowanych w okolicy kościoła w centrum miejscowości Stróże, w Białej Niżnej oraz Wojnarowej. Po wstępnym przygaszeniu ognia rozpoczęto rozbiórkę konstrukcji budynku warsztatu. Równocześnie wynoszono spalone elementy z budynku, wszystko przelewano dokładnie wodą. Przewietrzono budynki oraz sprawdzono je na obecność tlenku węgla. Odłączono klemy akumulatora w uszkodzonym samochodzie. Rozebrano w całości więźbę dachową oraz konstrukcję drewnianą na budynku warsztatu. Całość dokładnie przelewano wodą. Na czas prowadzenia działań patrol policji kierował wahadłowo ruchem na drodze wojewódzkiej. Wszystkie zastępy powróciły do koszar na miejscu pozostał zastęp z OSP Stróże celem dozorowania pogorzeliska. Działania prowadzone przez 12 zastępów i 61 strażaków trwały cztery i pół godziny. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

Ostatniej doby tj. 20/21 lipca  2019 r. na terenie działania KM PSP zanotowano: