Maszkowice – dwa groźne zdarzenia drogowe.

W poniedziałek 10 lipca strażacy dwukrotnie interweniowali na drodze w Maszkowicach. Pierwszy raz kilka minut po godzinie dziesiątej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych i samochodu dostawczego. Droga wojewódzka nr 969 była całkowicie zablokowana. Fiatem Seicento podróżował sam kierujący, który został najbardziejposzkodowany i nieprzytomny znajdował się  na jezdni obok pojazdu.  Samochodem BMW  podróżowało łącznie cztery osoby w tym dwójka dzieci. Wszyscy uczestnicy byli pod wpływem zdarzenia, jedno z dzieci było poszkodowane. Samochodem dostawczym  podróżował sam kierujący, który nie uskarżał się na żadne dolegliwości. Działania strażaków  polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu  pomocy ratownikom medycznym w przeniesieniu poszkodowanego mężczyzny  do karetki. Odłączono zasilanie w pojazdach oraz udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu dziecku. Załogi karetek Pogotowia ratunkowego przebadały wszystkich uczestników zdarzenia. Ze względu na nieprzejezdność drogi utworzyły się kilkukilometrowe korki. Patrol policji  wyznaczył objazdy drogami powiatowymi przez Czarny Potok. W samochodzie osobowym Seicento przewożony był dysperbit w wiaderkach. substancja pod wpływem uderzenia zanieczyściła w znacznej mierze pojazdy biorące udział w zdarzeniu oraz pasy jezdni.  Około 300 metrów przed miejscem pierwszego zdarzenia na drodze zawracał autobus turystyczny, który przewoził około 20 dzieci. W wyniku zawracania autokar znajdując się prostopadle do krawędzi jezdni, zjechał tylnymi kołami do rowu i zawiesił się na ramie konstrukcyjnej. Dzieci opuściły pojazd nie uskarżając się na żadne dolegliwości. Na miejsce zadysponowano zastępy OSP Zagorzyn. Ratownicy prowadzili działania w celu wyciągnięcia pojazdu przy użyciu narzędzi hydraulicznych, poduszek pneumatycznych oraz klinów i podkładów drewnianych. Po wyciągnięciu autokaru ratownicy przystąpili do zmycia jezdni z dysperbitu oraz usunięcia uszkodzonych pojazdów i części powypadkowych. Około godziny 11.28 zastępy (poza OSP Maszkowice)  zostały przedysponowane do innego zdarzenia znajdującego się kilka kilometrów wcześniej w Maszkowicach. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że doszło do zderzenia się trzech pojazdów. Na samochód osobowy Audi, którym podróżowała sama kierująca najechał inny samochód osobowy marki BMW. Kierowca samochodu,  został poszkodowany i w momencie dojazdu służb leżał na pasie jezdni. Na samochód BMW najechał samochód ciężarowy, cysterna z mlekiem, którym podróżował również sam kierujący.  Wszyscy kierujący znajdowali się poza pojazdami. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu  pomocy ratownikom medycznym w transporcie poszkodowanego do karetki, odłączono zasilanie w pojazdach oraz sprawdzeno czy doszło do wycieków płynów eksploatacyjnych. Wycieki zasypano sorbentem. Na  drodze wojewódzkiej był już wyznaczony objazd przez Czarny Potok spowodowany wcześniejszym zdarzeniem.  Policja przeprowadziła czynności dochodzeniowe i udała się do wcześniejszego zdarzenia. Na miejscu pozostał zastęp OSP Kadcza, do czasu zabrania pojazdów BMW i Audi przez pomoc drogową. Usuwanie skutków pierwszego zdarzenia  trwało cztery i pół godziny. Usuwanie skutków drugiego zdarzenia ponad dwie godziny.

Ostatniej doby tj. 16/17 października  2017 r. na terenie działania KM PSP zanotowano: